BLISKI KONTAKT Z NATURĄ

Mieszkańcy Osiedla Nieborowice żyjąc w  aglomeracji śląskiej  będą mogli cieszyć się czystym powietrzem, soczystą zielenią, obserwować sezonowe przemiany przyrody.

Tętniące życiem lasy Parku Krajobrazowego „ Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" o każdej porze roku stanowi doskonałą scenerię spacerów. Dodatkowego uroku miejscowościom dodają rzeka Bierawka i malownicze potoki: Wierzbicki, Wilczański, Żernicki i potok Rudka. W Pilchowicach i Nieborowicach można również zwiedzić powojenne bunkry, w których znajdują się dzisiaj skupiska nietoperzy

Zielone tereny z którymi graniczy Osiedle Nieborowice ciągną się przez wiele kilometrów. Szukając wytchnienia i pragnąc pozostawić za sobą miejski zgiełk wystarczy  wyjść z własnego domu.

W gminie Pilchowice można zobaczyć wiekowe zabytki, nacieszyć oko malowniczymi plenerami, skorzystać z pieszych i rowerowych tras o łącznej długości ok. 30 km. Budowle historyczne i nowoczesne obiekty rekreacyjne służą dobrej atmosferze i sprawiają, że nasze sołectwa są atrakcyjnymi miejscami, w których można odpocząć.

Gmina Pilchowice obszarem obejmuje południowo-zachodnią część powiatu gliwickiego w województwie śląskim.

Gmina sąsiaduje z Gliwicami od północy, z Knurowem i gminą Czerwionka-Leszczyny od wschodu, z Rybnikiem od południa, od zachodu z gminą Kuźnia Raciborska, a od północnego zachodu z gminą Sośnicowice.
Tworzy ją siedem sołectw:
- Żernica (datowana na XII wiek),
- Stanica (XIII w.),
- Pilchowice (XIV w.),
- Leboszowice,
- Nieborowice,
- Wilcza (XV w.),
- Kuźnia Nieborowska (XVIII w.).

Do 2000 r., do gminy należał też Ochojec, który w ramach referendum stał się dzielnicą Rybnika. Gmina Pilchowice istnieje od 1977 r., a od 1999 r. należy do powiatu gliwickiego.
Rozpościera się na obszarze 67 km2, z czego 30 km2 zajmują lasy. Przez teren gminy przepływa rzeka Bierawka, oraz potoki: Żernicki, Wilczański, Wierzbicki, Rudka. Południowa i południowo – zachodnia część gminy leży na terenie i w otulinie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Comments are closed.